مجتمع آموزشی و پرورشی نور
تلفیقی از ایده ها،امکانات و منابع انسانی
 
 

مروری بر یك مصاحبه تلویزیونی
آموزش و پرورش بر مدار تدبیر و امید

دكتر فانی وزیر آموزش و پرورش یك شب پس از گزارش 100 روزه دكتر روحانی رئیس جمهور، در شامگاه چهارشنبه از برنامه نگاه دو با مردم ایران سخن گفت. اگر چه این حضور تلویزیونی صرفاً با محوریت ارائه گزارش صد روزه دولت در حوزه آموزش و پرورش نبود اما در محورهایی با مرور اقدامات صورت گرفته نیز همراه بود.

 به گزارش مركز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، دكتر علی اصغر فانی در مهمترین بخش مصاحبه خود از شناسایی 700 مسأله و چالش در آموزش و پرورش و رسیدن به 4 سیاست سخن گفت و از امكان سنجی و نقشه راه برای عملیاتی كردن برنامه های پیش رو مطالبی عنوان كرد.

به نظر می‌رسد عموم بینندگان و شنوندگان سخنان آقای وزیر، در یك نكته اشتراك نظر پیدا كرده باشند كه؛ سایه شتاب زدگی و تصمیمات عجولانه از آسمان آموزش و پرورش ایران عبور كرده و از این پس آرامش، واقع بینی، فكركردن و برنامه‌ریزی قبل از اقدام، مبنای مدیریت در وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

از جمله محورهای فرهنگی مصاحبه رئیس جمهور در شامگاه سه شنبه؛ تلاش برای اعطای اختیارات بیشتر به مردم در مدیریت حوزه فرهنگ و آموزش، پرهیز از دولتی شدن فرهنگ و كنارزدن فضای امنیتی بود كه امتداد این تفكر را در سخنان وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم شاهد بودیم.

دكتر فانی از حذف لایه های مدیریتی و تصمیم گیری در آموزش و پرورش سخن گفت و پیش از این نیز بر امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی تاكید كرده بود. تقویت مشاركت بخش غیردولتی، انگیزه بخشی به معلمان و مدیران و جلب حمایت مردم نسبت به سرمایه گذاری در آموزش و پرورش از دیگر برنامه های دكتر فانی بود.

آموزش و پرورش امیدوارانه به تدبیر برای تمشیت امور خود پرداخته و راهی دراز اما در افقی روشن از معنویت و خردورزی و اعتماد به مردم در پیش دارد.

درادامه متن مصاحبه دكتر علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش را با برنامه نگاه دو پی می‌گیریم:

علی‌اصغر فانی در برنامه تلویزیونی نگاه دو به برنامه‌های یك صد روزه آموزش و پرورش اشاره كرد و اظهار داشت: در ابتدای ورودم به آموزش و پرورش یعنی در حدود ۱۰۰ روز پیش، در آستانه بازگشایی مدارس بودیم و تمام تلاشمان بازگشایی خوب مدارس كشور بود كه انجام شد.

*شناسایی ۷۰۰ چالش در آموزش و پرورش

فانی با بیان اینكه همزمان با برنامه‌های روز آموزش و پرورش، چالش‌های را نیز احصا كردیم، گفت: بیش از ۷۰۰ مسئله و چالش در آموزش و پرورش شناسایی شد و به ۴ سیاست جدی رسیدیم.

وی نخستین سیاست را سامان‌دهی نیروی انسانی عنوان كرد و افزود: بیش از یك میلیون كارمند در ۱۰۵هزار مدرسه كشور مشغول به خدمت به حدود ۱۲ میلیون و ۳۰۰هزار دانش‌آموز هستند كه این تعداد نیروی انسانی به خوبی توزیع نشده است.

*كمبود ۵۰هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش به نیروهای مازاد در این وزارتخانه اشاره كرد و ادامه داد: در بعضی از مناطق و رشته‌ها با تورم نیروی انسانی و در برخی از مناطق نیز با كمبود مواجه هستیم به گونه‌ای كه ۵۸ هزار نیروی مازاد و در كنار آن ۵۰هزار كسری نیروی انسانی داریم.

وی با بیان اینكه در این شرایط تقاضا برای جابه‌جایی فرهنگیان نیز وجود داشت اضافه كرد: ناچار شدیم برخی از دبیران متوسطه را در دوره ابتدایی استفاده كنیم كه از این معلمان تشكر می‌كنیم به همین دلیل یكی از سیاست‌های ما سامان‌دهی نیروی انسانی است كه امیدواریم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به نتیجه برسد.

*نیازمند مشاركت بخش خصوصی در آموزش و پرورش هستیم

فانی سیاست دوم آموزش و پرورش را توسعه مشاركت در این وزارتخانه عنوان كرد و گفت: آموزش و پرورش یك نهاد فرهنگی و اجتماعی است و باید زمینه‌های مشاركت معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها را در برنامه‌ریزی مدرسه فراهم كنیم و در كنار آن مشاركت بخش خصوصی را نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۸.۵درصد دانش آموزان یعنی یك میلیون نفر در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند كه امیدواریم با برنامه‌ریزی این مشاركت افزایش یابد.

فانی محور سوم برنامه‌های خود را توسعه مدیریت آموزشگاهی عنوان كرد و ادامه داد: اگر در یك مدرسه از مدیر توانمند و با انگیزه استفاده كنیم، وی می‌تواند در دانش‌آموزان انگیزه ایجاد كند و فرهنگیان را نیز به خلاقیت و نوآوری حركت دهد.

*هر دانش‌آموز یك میلیون و دویست‌هزار تومان هزینه دارد

وزیر آموزش و پرورش به محور چهارم برنامه‌های خود اشاره كرد و گفت: محور چهارم سیاست عملیاتی كردن یا سرانه‌ای كردن بودجه است.

وی ادامه داد: برای سال ۹۳ در لایحه دولت پیشنهاد كردیم كه بودجه مدارس را در اختیار مدیر مدرسه قرار دهیم و از وی بخواهیم كه این بودجه را مدیریت كند.

وی با بیان اینكه به طور متوسط برای هر دانش‌آموز یك میلیون و دویست‌هزار تومان هزینه می‌كنیم افزود: این اعتبار به جز هزینه‌های سرمایه‌ای است و مدیر با اعتباری كه به تعداد هر دانش‌آموز به وی داده می‌شود تمام هزینه‌های مدرسه را پرداخت می‌كند در حقیقت مسئولیت‌پذیری معلم افزایش می‌یابد و مدیریت بهتر صورت می‌گیرد.

وی تأكید كرد: همانطور كه اشاره كردم از ۷۰۰ مسئله، این چهار موضوع را استخراج كردیم كه با حل این موضوعات بسیاری از آن ۷۰۰ مسئله نیز حل می‌شود.

*باید در نقشه راه تحول، پیش‌نیازها فراهم شود

وزیر آموزش و پرورش به سند تحول این وزارتخانه اشاره كرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش سند بسیار مهمی به نام سند تحول بنیادین دارد و هر سند تحولی سه مرحله را طی می‌كند كه مرحله اول تصویب و مرحله سوم اجراست.

وی ادامه داد: مرحله دوم، عملیاتی كردن و امكان‌سنجی اجرایی كردن سند است زیرا هر سند نیاز به نقشه راه دارد.

فانی اضافه كرد: باید در نقشه راه، پیش‌نیازهای برنامه‌های تحولی را فراهم كنیم، زیرا بدون پیش‌نیازها در اجرای برنامه با مشكل مواجه می‌شویم.

*تغییر در وضع رفاه فرهنگیان تا چهار ماه آینده

وزیر آموزش و پرورش در خصوص پرسش یكی از فرهنگیان درباره وضعیت معیشتی معلمان گفت: از همان روز اول فعالیت در آموزش و پرورش برای خود مشاوری در بخش رفاه فرهنگیان منصوب كردم كه به برنامه‌های خوبی رسیدیم.

وی اظهار امیدواری كرد كه تا سه یا چهار ماه آینده این اقدامات شروع شود و فرهنگیان نتایج آن را در آینده‌ای نزدیك مشاهده كنند.

فانی به انتخاب مدیران مدارس اشاره كرد و بیان داشت: یك پروژه علمی برای انتخاب مدیران آموزشگاه‌ها در آموزش و پرورش انجام شده است كه اجرا نشد.

وی به تشكیل دفتر بهبود مدیریت در آموزش و پرورش اشاره كرد و اظهار داشت: معتقدیم باید بهترین‌ها به عنوان مدیر مدرسه انتخاب شود و آموزش‌های لازم را بگذراند ضمن اینكه ارزیابی ضمن خدمت در دوران مدیریت نیز صورت گیرد.

وی اظهار امیدواری كرد‌ كه طی دو سال آینده طرح مدیریت آموزشگاهی در آموزش و پرورش اجرا شود و از مدیران خوب، دلسوز، با انگیزه و محبوب بین معلمان بعنوان مدیر مدرسه انتخاب شود.

*احیای گروه‌های آموزشی در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش در خصوص توجه به فضاهای ورزشی دانش‌آموزان، گفت: در این هفته به درخواست بنده دیداری با وزیر ورزش و جوانان داشتیم و پیشنهادم این بود كه بین آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان همكاری‌هایی صورت گیرد.

وی ادامه داد: این پیشنهاد مورد استقبال وزیر ورزش و جوانان قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم از این فضای ایجاد شده در راستای رشد و ارتقای ورزش دانش‌آموزی استفاده كنیم.

فانی به كمرنگ شدن گروه‌های آموزشی در آموزش و پرورش اشاره كرد و بیان داشت: گروه‌های آموزشی از سال ۶۰ فعالیت خود را آغاز كردند كه در سال‌های اخیر دارای نقش كمرنگی است كه امیدواریم با تقویت گروه‌های آموزشی بتوانیم كیفیت برنامه‌های آموزشی و درسی را افزایش دهیم.

*اختصاص ردیف ویژه‌ای برای ارتقای كیفیت در آموزش و پرورش در بودجه ۹۳

این مقام مسئول در آموزش و پرورش به اختصاص ردیف بودجه‌ای تحت عنوان ارتقای كیفیت در آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: این اعتبار در جهت كیفیت‌بخشی آموزش، تجهیز آزمایشگاه‌ها، تجهیز هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و تقویت امكانات كمك آموزشی اختصاص می‌یابد و امیدواریم بتوانیم آزمایشگاه‌های مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی را تقویت كنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بیش از ۳۰۰ منطقه آموزشی ۷۰۰ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی داریم كه برای افزایش این پژوهش‌سراها برنامه‌ریزی كردیم.

فانی اضافه كرد: در گذشته آموزش و پرورش ۱۹میلیون دانش‌آموز داشت كه اكنون به ۱۲میلیون نفر رسیده است و امكانات نیز یك و نیم برابر شده است و این نشان می‌دهد كه استراتژی امروز آموزش و پرورش كشور،‌ ارتقای كیفیت است.

*اختصاص ۴۰میلیارد تومان برای كمك به مدارس شبانه‌روزی

وزیر آموزش و پرورش در خصوص برنامه‌هایش در جهت عدالت آموزشی گفت: عدالت آموزشی لفظ عام است كه باید برای رسیدن به آن مصادیق را مشاهده كرد بعنوان مثال در جهت رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان در مناطق روستایی، ۳۰میلیارد تومان بین استان‌ها و مناطق روستایی برای طرح روستامركزی اختصاص یافت.

وی به تعریف طرح روستامركزی پرداخت و ادامه داد: در این طرح دانش‌آموزان مناطق روستایی كه در روستای خود مدرسه ندارند با سرویس مدرسه مانند مینی‌بوس به روستای دیگری منتقل می‌شوند.

فانی به وضعیت مدارس شبانه‌روزی اشاره كرد و افزود: ۴۰میلیارد تومان برای كمك به مدارس شبانه‌روزی درخواست شده است كه امیدواریم به زودی تأمین و توزیع شود.

وی ادامه داد: ۵۰ میلیارد تومان نیز در اوایل شكل‌گیری دولت یازدهم دریافت كردیم و به عنوان سرانه بین مدارسی كه بیش از یك و نیم سال بود كه یك ریال اعتبار نگرفته بودند توزیع شد.

*توزیع شیر بین دانش‌آموزان از اواسط آذر

وزیر آموزش و پرورش در خصوص توزیع شیر بین دانش‌آموزان اظهار داشت:‌ بودجه شیر مدارس به دستور رئیس‌جمهور تأمین شده است و از اواسط آذر توزیع می‌شود.

وی در خصوص دانش‌آموزان تحت پوشش شیر مدارس گفت: دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه اول شیر در مدارس دریافت می‌كنند.

*طرح خرید خدمات آموزشی در جهت كمك به مدارس غیردولتی

فانی در پاسخ به پرسشی برای حل مشكل مدارس غیردولتی كه به سمت ورشكستگی می‌روند، بیان داشت: یكی از اقداماتی كه پیش‌بینی كردیم خرید خدمات آموزشی است.

وی توضیح داد: ممكن است در مدارس دولتی با كمبود فضا مواجه شویم و در این حالت می‌توانیم در همان منطقه از فضای خالی مدرسه غیردولتی استفاده كنیم.

این مقام مسئول در آموزشی و پرورش اضافه كرد: در طرح خرید خدمات آموزشی، هزینه دانش‌آموز را به مدرسه غیردولتی پرداخت می‌كنیم و دانش‌آموز در آن مدرسه تحصیل می‌كند؛ اعتبار این طرح در بودجه ۹۳ پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: وقتی بخش خصوصی تقویت می‌شود، نظارت نیز افزایش می‌یابد تا به كیفیت آموزشی لطمه‌ای وارد نشود.

*جابه‌جایی املاك آموزشی و پرورش برای حل مشكل مدارس استیجاری

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مشكل مدارس استیجاری كشور بیان داشت در ابتدا باید از فعالیت خیرین مدرسه‌ساز تشكر كنم چرا كه از ابتدای شكل‌گیری حركت خیرین، ۲۵هزار میلیارد تومان برای ساخت و ساز مدارس اختصاص پیدا كرده است.

وی با بیان اینكه در بودجه سال ۹۳ پیشنهاد دادیم كه برخی از فضاهای آموزشی كه نیاز نداریم بفروشیم و مشكل مدارس استیجاری را حل كنیم، گفت: این موضوع در دولت تصویب شد و امیدواریم مجلس نیز به تصویب برساند تا با جابه‌جایی املاكی كه نیاز نداریم مشكل مدارس استیجاری را حل كنیم.

*تأثیر ۲۵ درصدی نمرات امتحانات نهایی در كنكور ۹۳

فانی با بیان اینكه تعریف مشخصی از كتب كمك‌آموزشی وجود ندارد، اظهار داشت:‌ بعضی از كتب كمك‌آموزشی موجود در بازار به حل مسائل كتب درسی می‌پردازد كه در این حالت موجب می‌شود قدرت خلاقیت و نوآوری از دانش‌آموز گرفته شود و در كنار آن كتبی نیز وجود دارند كه به عمق یادگیری كمك می‌كنند.

وی ادامه داد: كتب كمك‌آموزشی كه در راستای افزایش خلاقیت و نوآوری در دانش‌آموزان باشد مفید است اما در حال حاضر برخی كتب كمك آموزشی موجود در بازار از حالت استاندارد خارج است و مورد رضایت ما نیست.

وزیر آموزش و پرورش به بحث كنكور نیز اشاره كرد و گفت: امروز در دفتر وزیر علوم شورای برنامه‌ریزی كنكور را داشتیم و بر این اساس در كنكور سال ۹۳ تأثیر نمرات امتحانات نهایی سال سوم متوسطه ۲۵ درصد خواهد بود.

*حذف مجتمع‌های آموزشی در آینده

وزیر آموزش و پرورش به طرح مجمع‌های آموزشی كه در سال‌های اخیر در آموزش و پرورش در حال اجراست اشاره كرد و بیان داشت: در این طرح هرچند مدرسه زیر نظر یك مدرسه فعالیت می‌كرد به این معنی كه مدیر یك مدرسه كار مدارس دیگر را پیگیری می‌كند.

وی ادامه داد: در گذشته بین مدیر مدرسه و وزیر چند لایه مانند مدیركل آموزش و پرورش استان، شهرستان و منطقه وجود داشت كه با اجرای طرح مجتمع‌های آموزشی یك لایه مدیریتی افزایش پیدا می‌كرد.

فانی اضافه كرد: بررسی‌هایی كه انجام شد، نشان داده است، مدیران زیرمجموعه مجتمع‌های آموزشی انگیزه فعالیت را از دست داده‌اند و احساس می‌كنند آقابالاسر دارند ضمن اینكه اولیای دانش‌آموزان در مشاركت فكری و مالی مدرسه نگران هستند و فكر می‌كنند ممكن است هزینه‌ها در جای دیگری صرف شود.

وی تأكید كرد: مطالعاتی را انجام دادیم و مشخص شد كه این مجتمع‌ها موفق نیستند در نتیجه به تدریج و با تمهید مقدمات كاهش می‌یابند.

*پرداخت حق‌التدریس معلمان تا سه ماه آینده

وزیر آموزش و پرورش در مورد پرداخت حق‌التدریس معلمان گفت: مذاكراتی را با معاونت رئیس‌جمهور انجام دادیم و امیدواریم اعتبارات لازم تخصیص یابد كه بتوانیم به تدریج تا سه ماه آینده بخشی از این اعتبارات را پرداخت كنیم.

وی در خصوص تجهیز مدارس به بخاری‌های استاندارد نیز بیان داشت: تعدادی از مدارس را توسط بخاری‌های تشعشعی تجهیز كردیم كه خرید این بخاری‌ها از خارج از كشور بود اما شركت صنایع آموزشی امكان تولید این بخاری‌ها را دارد و به مجرد تولید بخاری توسط این شركت بین مدارس توزیع می‌شود

نوع مطلب : خبرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


تغییر ثابت ترین واژه است

مشارکت راه را کوتاه خواهد کرد

دست محبت الهی برسرجماعت است

مدیر وبلاگ : مجتمع آموزشی پرورشی نور
نظرسنجی
آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو