تبلیغات
مجتمع آموزشی و پرورشی نور - مطالب تیر 1392
 
مجتمع آموزشی و پرورشی نور
تلفیقی از ایده ها،امکانات و منابع انسانی
 
 
دبیر ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش از آغاز سال تحصیلی جدید از اول مهرماه خبر داد و اعلام کرد: ثبت نام دانش آموزان میانه پایه و ورودی به پایه های جدید تحصیلی به اتمام رسیده است و دانش‌آموزان جا مانده از ثبت نام تنها تا پایان تیرماه برای ثبت نام فرصت دارند.


قاسم مستقیم در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پانا، با بیان اینکه ثبت نام دانش آموزان میانه پایه و ورودی به پایه های جدید تحصیلی به اتمام رسیده است و دانش اموزان جا مانده از ثبت نام تنها تا پایان تیرماه برای ثبت نام فرصت دارند، اظهار کرد: تاریخ ثبت نام دانش آموزان تا 15 تیرماه اعلام شده بود که ثبت نام دانش آموزان تا این تاریخ از سوی مدیران مدارس و یا والدین انجام شده است.

وی افزود: ثبت نام دانش آموزان جامانده که به صورت موردی به مدارس مراجعه می کنند تا پایان تیرماه در روزهای دوشنبه و چهارشنبه انجام می شود. ضمن آنکه ثبت نام دانش آموزان میانه پایه از سوی مدیران مدارس انجام می شود و دیگر نیازی نیست دانش آموز یا والدین برای ثبت نام به مدرسه مراجعه کنند.

دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش اعلام کرد: ابلاغ معلمان، ساماندهی نیروی انسانی و نقل و انتقال فرهنگیان نیز تا پایان تیرماه انجام می شود و کلاس بندی دانش‌آموزان نیز از سوی مدیر مدرسه انجام خواهد شد تا دیگر در اول مهرماه دانش آموز بدون دغدغه سال تحصیلی را آغاز کند.


وی درباره اینکه با توجه به تعطیلی زودتر از موعد مدارس، آیا سال تحصیلی زودتر از مهرماه آغاز می شود، توضیح داد: سال تحصیلی جدید نیز همانند سال های گذشته از اول مهر ماه آغاز شده و هیچ برنامه ریزی برای آغاز زودتر سال تحصیلی دانش آموزان انجام نشده است.


مستقیم با اشاره به اجرای طرح 3.3.3.3 گفت: ساماندهی نیروی انسانی و فضای آموزشی از برنامه ریزی های اصلی آموزش و پرورش است و به همین دلیل به تمامی مدارس برای سال تحصیلی جدید اجازه داده شده در صورت داشتن فضا و امکان، طرح 3.3.3.3  را اجرا کنند.


وی ادامه داد: 90 درصد مدارس شهرهای مختلف کشور در نوبت صبح هستند و اگر شرایط لازم را داشته باشند، باید طرح  3.3.3.3 را که در سند تحول بنیادین نیز به آن اشاره شده است، اجرا کنند.

 

نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی

کلید دفترچه عمومی (111A) و اختصاصی (120A)

کلید دفترچه عمومی (111B) و اختصاصی (120B)

کلید دفترچه عمومی (111C) و اختصاصی (120C)

کلید دفترچه عمومی (111D) و اختصاصی (120D)

 

گروه آزمایشی علوم تجربی 

کلید دفترچه عمومی (211B) و اختصاصی (220B)

کلید دفترچه عمومی (211C) و اختصاصی (220C)

کلید دفترچه عمومی (211D) و اختصاصی (220D)

کلید دفترچه عمومی (211A) و اختصاصی (220A) - بهیاری

 

گروه آزمایشی علوم انسانی

کلید دفترچه عمومی (311B) و اختصاصی (320B)

کلید دفترچه عمومی (311C) و اختصاصی (320C)

کلید دفترچه عمومی (311D) و اختصاصی (320D)

کلید دفترچه عمومی (311A) و اختصاصی (320A) - اصول عقاید

 

گروه آزمایشی هنر

کلید دفترچه عمومی (411A) و اختصاصی (420A)

کلید دفترچه عمومی (411B) و اختصاصی (420B)

کلید دفترچه عمومی (411C) و اختصاصی (420C)

کلید دفترچه عمومی (411D) و اختصاصی (420D)

 

گروه آزمایشی زبان خارجی

کلید دفترچه عمومی (511A) و اختصاصی (520A)

کلید دفترچه عمومی (511B) و اختصاصی (520B)

کلید دفترچه عمومی (511C) و اختصاصی (520C)

کلید دفترچه عمومی (511D) و اختصاصی (520D)


نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دانلود رایگان نرم افزار جزء ۳۰ قرآن کریم:

Quran 30     Quran 30 

Quran 30    

برای دیدن عکسها روی آنها کلیک کنیدادامه مطلب


نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :سوالات اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی سال 1392

دریافت دفترچه سئوالات

 


سوالات عمومی گروه آزمایشی علوم انسانی سال 1392

دریافت دفترچه سئوالاتسوالات عمومی گروه آزمایشی زبانهای خارجی سال 1392

دریافت دفترچه سئوالات


نوع مطلب : مشاور، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 8 تیر 1392 :: نویسنده : مجتمع آموزشی پرورشی نور


اطلاعات بیشتر و دانلودکتاب جدیدالتالیف کاروفناوری
 (چاپ آزمایشی)حرفه وفن پایه هفتم متوسطه اول
http://www.picofile.com/content/images/download_button.gif
نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


با تصویب هیئت وزیران، میزان فوق‌العاده شغل متناسب با سطح تخصص و مهارت کارکنان آموزش و پرورش تعیین شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و تایید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و بند(5) ماده(68) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- و ماده(50) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران -مصوب 1389- تصویب کرد؛ وزارت آموزش و پرورش مجاز است با توجه به اصلاحات ساختاری و ساماندهی نیروی انسانی برای برقراری فوق العاده شغل متناسب با سطح تخصص و مهارتها برای مشاغل تا سطح کاردانی(500) امتیاز، برای مشاغل همسطح کارشناسی(1000) امتیاز و برای مشاغل بالاتر حداکثر (1500) امتیاز اقدام و از محل منابع حاصل از صرفه جویی پرداخت کند.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

http://bushehrmedu.blogfa.com/1392/04
نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: دانش آموزان دبیرستانی برای کسب دیپلم باید 96 واحد درسی را بگذرانند.
شرط کسب دیپلم برای دبیرستانی ها/معدل ثبت نام در مدارس نمونه دولتی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: دانش آموزان دبیرستانی برای کسب دیپلم باید 96 واحد درسی را بگذرانند.

ابراهیم سحرخیز در گفتگو با مهر گفت: در مقطع دبیرستان گذراندن واحدهای درسی همانند دانشگاه است و تا زمانیکه دانش آموز 96 واحد درسی خود را نگذراند، موفق به کسب دیپلم نمی شود.

وی درباره تعیین تکلیف دانش آموزانی که موفق به کسب نمره لازم در امتحانات خرداد ماه نمی شوند، توضیح داد: دانش آموزان دبیرستانی می توانند در دروسی که  نمره لازم را کسب نکرده اند، آن واحد درسی را در شهریور ماه پاس کنند، اگر شهریور ماه موفق به گذراندن آن درس نشدند، دوباره می توانند آن درس را در مهرماه بگذرانند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش درباره تغییر محتوای کتاب های اول متوسطه اول نیز گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی برنامه ریزی لازم را برای تغییر محتوای کتاب ها از سال گذشته آغاز کرد و کتاب ها با تغییر 100 درصدی امسال در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

سحرخیز تصریح کرد: تغییر محتوای کتاب های پایه اول راهنمایی با توجه به تعدد دروس این پایه به مراتب سخت تر بود و با توجه به تصویب برنامه درسی ملی، تمامی تغییرات با توجه به برنامه درسی ملی صورت گرفته است.

شرط معدل برای ثبت نام در مدارس نمونه دولتی

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش درباره نحوه ثبت نام دانش آموزان در مدارس نمونه دولتی گفت: شرط معدل برای پذیرش دانش آموز در مدارس نمونه دولتی یکی از شرایط ثبت نام است. علاوه بر معدل، دانش آموز باید نمره لازم را در آزمون های ورودی مدارس دریافت کرده باشد.

وی ادامه داد: شرط ثبت نام دانش آموزان اول متوسطه در مدارس نمونه دولتی موفقیت در آزمون ورودی و معدل بالاست. البته ممکن است برخی از دانش آموزان پایه های میانی منصرف از ادامه تحصیل در آن مدرسه شوند که در این صورت مدیران می توانند برای تکمیل ظرفیت خود از دانش آموزان ذخیره شده برای ثبت نام استفاده کنند.

به گفته سحرخیز، مدیر مدرسه آزمونی داخلی از دانش آموز گرفته و  چنانچه دانش آموز موفق به کسب نمره لازم شد، مدیر می تواند آن دانش آموز را ثبت نام کند.

وی درباره زمان برگزاری آزمون توضیح داد: نحوه و تاریخ برگزاری آزمون های داخلی جهت تکمیل ظرفیت مدارس نمونه دولتی، بر عهده خود استانها گذاشته شده است


منبع خبر :   روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه
نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به جزییاتی درباره دفترچه‌های سوالات گرو‌های آزمایشی مختلف آزمون سراسری سال 92، توصیه‌هایی را به داوطلبان در رابطه با چگونگی پاسخگویی به سوالات ارائه کرد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه در جلسه آزمون به همراه دفترچه آزمون عمومی، به هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی مختلف پاسخنامه‌ای داده می‌شود، گفت: داوطلبان باید نسبت به پاسخگویی سوالات دفترچه آزمون عمومی و سوالات دفترچه آزمون اختصاصی در پاسخنامه مربوطه اقدام کنند.

وی افزود: در مستطیل بالای پاسخنامه شماره داوطلب، نام خانوادگی و نام و گروه آزمایشی درج شده است که در مستطیل بالای پاسخنامه مطلقا نباید چیزی نوشت یا علامتی گذاشت و به غیر از محل‌های مشخص شده در روی پاسخنامه، از نوشتن و یا علامت‌گذاری در سایر محل‌ها خودداری شود، در غیر این صورت فرد به عنوان متخلف شناخته شده و پاسخنامه وی تصحیح نخواهد شد.

توکلی با تاکید بر اینکه داوطلب به محض دریافت پاسخنامه باید شماره آن را با شماره صندلی و شماره کارت ورودی خود تطبیق دهد، تصریح کرد: همچنین کدهای مندرج در پاسخنامه باید با کدهای مندرج در دفترچه‌های آزمون عمومی و اختصاصی تحویل شدهیکسان باشد که در صورت مشاهده تفاوت، داوطلب باید موضوع را به نزدیک‌ترین مراقب جلسه اطلاع داده، موضوع را پیگیری کرده تا اختلاف برطرف شود و سپس مندرجات ذیل پاسخنامه را تکمیل و امضا کند.

وی با بیان اینکه داوطلبان باید برای پاسخگویی به سوالات در پاسخنامه از مداد سیاه نرم پررنگ استفاده کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه پاسخنامه به وسیله ماشین علامت‌خوان تصحیح می‌شود، باید از کثیف کردن، تا کردن و یا گذاشتن هر گونه علامت و اثری بر روی آن خودداری شود.

وی درباره نحوه پر کردن پاسخنامه، تصریح کرد: جواب‌ها باید فقط در پاسخنامه با پر کردن محل مخصوص آن‌ها مشخص شده و پر کردن محل پاسخ‌ها باید پررنگ و یکنواخت باشد، بنابراین پاسخ‌هایی که به هر نحو دیگر در پاسخنامه مثلا به جای پر کردن محل مخصوص، (×) گذاشته و یا به طور یکنواخت پررنگ نشود یا در دفترچه آزمون علامت‌گذاری یا نوشته شود یا با خودکار و یا هر وسیله دیگری به جز «مداد سیاه» پر شود، قابل تصحیح و نمره‌گذاری با ماشین نیست و به هیچ وجه به حساب نمی‌آید.

توکلی با اشاره به لحاظ نمره منفی برای پاسخ‌های اشتباه، گفت: در تست‌های چهار گزینه‌ای برای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدثی یا تصادفی، یک نمره منفی منظور خواهد شد، بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود اگر پاسخ صحیح سوالی را اصلا نمی‌دانند، به آن سوال جواب ندهند؛ چراکه به سوال‌های بدون جواب نمره منفی یا مثبت تعلق نمی‌گیرد و اگر به سوالی بیش از یک پاسخ داده شود، همه پاسخ‌های آن سوال، غلط محسوب خواهد شد و به آن سوال یک نمره منفی تعلق خواهد گرفت.

مشاور عالی سازمان سنجش از ارائه یک فرم نظرسنجی به داوطلبان پیش از برگزاری آزمون خبر داد و اظهارکرد: قبل از شروع آزمون، به هر یک از داوطلبان یک فرم نظرخواهی حاوی 10 پرسش داده خواهد شد که داوطلبان باید پاسخ سوالات مندرج در فرم مذکور را به مدت 10 دقیقه در همان فرم درج کنند.

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور

توکلی با بیان اینکه در آزمون سراسری سال 92 به هر داوطلب در کلیه گروه‌های آزمایشی، یک پاسخنامه و دو دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی داده می‌شود، گفت: داوطلبان در کلیه گروه‌های آزمایشی باید پاسخ سوالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی را در همان برگ پاسخنامه تحویل شده، علامت‌گذاری کنند.

وی افزود: داوطلبان دارای دیپلم بهیاری و یا شاغل بهیاری در گروه آزمایشی علوم تجربی و دارندگان دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز علاوه بر پاسخگویی به سوالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی باید به سوالات دفترچه اختصاصی شماره 3 نیز پاسخ دهند.

توکلی با اشاره به شخصی‌سازی دفترچه‌های سوالات عمومی و اختصاصی آزمون سراسری 92 برای هر داوطلب، تصریح کرد: کلیه سوالات آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان در هر پنج گروه آزمایشی، شخصی‌سازی شده و شماره داوطلبی، نام خانوادگی و نام هر داوطلب بر روی جلد دفترچه آزمون وی درج شده است که این دفترچه دارای تنوع بوده و به چهار نوع A, B, C, D تقسیم می‌شوند.

مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه پاسخنامه و دفترچه آزمون عمومی داوطلبان کلیه گروه‌های آزمایشی در یک بسته نایلونی و هر یک از دفترچه‌های آزمون اختصاصی نیز در بسته‌های نایلونی جداگانه، تحویل داوطلبان خواهد شد، اظهارکرد: دفترچه مربوط به داوطلبان اقلیت‌های دینی و یا متقاضیان زبان غیرانگلیسی در کلیه گروه‌های آزمایشی در دروس عمومی،‌ دفترچه مربوط به زبان تخصصی آلمانی و فرانسه در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و دفترچه‌های شماره 3 در گروه آزمایشی علوم تجربی (سوالات درس بهیاری) و در گروه آزمایشی علوم انسانی (سوالات درس اصول عقاید و فقه) نیز شخصی‌سازی شده و مشخصات داوطلبان بر روی جلد دفترچه درج شده است.

تعداد سوالات عمومی

وی خاطر نشان کرد: سوالات آزمون عمومی داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه در یک دفترچه چاپ شده است که همراه با پاسخنامه امتحانی در یک بسته نایلونی به صورت شخصی‌سازی شده، در جلسه آزمون تحویل داوطلب خواهد شد.

توکلی درباره تعداد سوالات عمومی و زمان پاسخگویی به آن‌ها برای کلیه گروه‌های آزمایشی، تصریح کرد: در دفترچه سوالات عمومی 25 زبان و ادبیات فارسی با مدت زمان پاسخگویی 18 دقیقه، 25 سوال زبان عربی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامی با مدت زمان پاسخگویی 75 دقیقه و 25 سوال زبان انگلیسی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه درج شده است.

وی افزود: داوطلبانی که به سوالات مربوط به معارف اقلیت‌های دینی پاسخ می‌دهند و یا زبان خارجی امتحانی آنان غیرانگلیسی است، باید به ترتیب به سوالات اقلیت‌های دینی (کلیمی، زرتشتی و مسیحی) و زبان خارجی غیرانگلیسی (فرانسه، آلمان، ایتالیایی و روسی) که در اختیار آنان قرار داده می‌شود، پاسخ دهند.

توکلی با اشاره به داوطلبانی که در بیش از یک گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: زبان خارجی این داوطلبان همان زبان امتحانی مندرج در کارت شرکت در آزمون آنان در نظر گرفته شده است، بر این اساس داوطلبان نمی‌توانند زبان امتحانی خود را در هر یک از گروه‌های آزمایشی تغییر دهند.

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها برای هر یک از گروه‌های آزمایشی به شرح زیر است:

علوم ریاضی و فنی

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی برای کلیه داوطلبان این گروه، شامل یک دفترچه است

55 سوال ریاضیات با مدت زمان پاسخگویی 85 دقیقه

45 سوال فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 55 دقیقه

35 سوال شیمی با مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه

علوم تجربی

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی برای کلیه داوطلبان، به جز بهیاران شاغل دارنده دیپلم بهیاری، شامل یک دفترچه به نام دفترچه و برای بهیاران دو دفترچه است.

25 سوال زمین شناسی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

30 سوال ریاضی با مدت زمان پاسخگویی 47 دقیقه

50 سوال زیست‌شناسی با مدت زمان پاسخگویی 36 دقیقه

30 سوال فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 37 دقیقه

35 سوال شیمی با مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه

50 سوال بهیاری (مخصوص بهیاران شاغل و همچنین داوطلبان دارنده دیپلم بهیاری) با مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه

علوم انسانی

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی، برای کلیه داوطلبان این گروه، به جز داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند، شامل یک دفترچه و برای داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند، دو دفترچه است.

20 سوال ریاضی با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

15 سوال اقتصاد با مدت زمان پاسخگویی 10 دقیقه

30 سوال زبان و ادبیات فارسی (اختصاصی) با مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه

20 سوال زبان عربی (اختصاصی) با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

30 سوال تاریخ و جغرافیا با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

20 سوال علوم اجتماعی با مدت زمان پاسخگویی 15 دقیقه

25 سوال فلسفه و منطق با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

20 عنوان سوال روانشناسی با مدت زمان پاسخگویی 15 دقیقه

20 سوال اصول عقاید و فقه (مخصوص دیپلمه‌های علوم و معارف اسلامی که دارنده مدرک پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی نظام جدید هستند) با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

هنر

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی هنر برای کلیه داوطلبان این گروه آزمایشی، یک دفترچه است.

30 سوال درک عمومی هنر با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

30 سوال درک عمومی ریاضی – فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 40 دقیقه

20 سوال ترسیم فنی با مدت زمان پاسخگویی 26 دقیقه

20 سوال خلاقیت تصویری و تجسمی با مدت زمان پاسخگویی 24 دقیقه

20 سوال خلاقیت نمایشی با مدت زمان پاسخگویی 13 دقیقه

20 سوال خلاقیت موسیقی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

20 سوال خواص مواد با مدت زمان پاسخگویی 17 دقیقه

زبان‌های خارجی

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی برای داوطلبان این گروه آزمایشی شامل یک دفترچه است.

70 سوال زبان تخصصی (انگلیسی – فرانسه – آلمانی) با مدت زمان پاسخگویی 105 دقیقه

با توجه به اینکه آزمون زبان تخصصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، مخصوص داوطلبانی است که زبان خارجی امتحانی آنان یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی است، بنابراین داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی که زبان امتحانی آن‌ها بر اساس زبان خارجی مندرج در کارت ورودی یکی از زبان‌های ایتالیایی و یا روسی است، نیازی به پاسخگویی به سوالات دفترچه آزمون اختصاصی ندارند و بر اساس برنامه زمانی، باید پس از پایان آزمون عمومی نسبت به تحویل دفترچه سوالات عمومی، پاسخنامه و کارت ورودی خود اقدام و با نظر سرپرست محترم سالن امتحانی، جلسه آزمون را ترک کنند.

نوع مطلب : مشاور، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


امروزه یکی از مشکلاتی که اکثر مردم جهان با آن دست به گریبان هستند معضلی به نام اضطراب است که در محیط کار، خیابان و حتی در منزل از داشتن آن احساس ناراحتی می‌کنند و این روزها نیز کنکوری‌ها کم و بیش تجربه‌اش کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کرمانشاه، برای مقابله با استرس‌ها یا فشارهای روانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که شیوه‌ی مدیریت صحیح، آنها را به ما می‌آموزد با رعایت و به‌کارگیری این روش‌ها، می‌توانیم علاوه بر حل یا کاهش مشکلات به آرامش پایدارتری دست یابیم و استرس خود را کنترل کنیم از این‌رو برای اطلاع بیشتر از راهکارهای کاهش استرس و تاثیر آن بر تقویت حافظه و یادگیری به سراغ روانشناسان و اساتید این حوزه رفتیم تا در گفت‌وگویی مفصل با آنها به این مهم بپردازیم.

دکتر «بهروز کریمی»، در خصوص راهکارهای مقابله با اضطراب به ایسنا می‌گوید: یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با اضطراب این است که به خدا توکل کنیم چون وقتی انسان یاد خدا را در دل خود زنده نگهدارد و ارتباط روحی و معنوی میان خود و خدا برقرار کند، به آرامش عمیق، همراه با خشنودی می‌رسد و با توکل به خدا از هرگونه استرس و اضطراب و فشار روانی رها می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: از راه‌های دیگر کاهش استرس برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارهاست هنگامی که با انبوهی از مشکلات به‌طور هم‌زمان روبه رو هستیم، به آسانی در مقابل آنها به زانو در آمده و از برطرف کردن آنها عاجز می‌شویم بنابراین آشفتگی و بی‌نظمی، در کارها و برنامه‌ها می‌تواند منجر به استرس شود.

این دکترای روانشناسی تربیتی هم‌چنین خواب کافی را یکی از عوامل موثر در تقویت حافظه می‌داند و با تاکید بر این‌که کنکوری‌ها باید شب‌ها به موقع بخوابند خاطرنشان می‌کند: برای کاهش استرس بهتر است خواب کافی داشته باشیم زیرا بدن انسان برای تجدید قوا به خواب کافی و لذت‌بخش نیاز دارد و در هنگام خواب مرکز حافظه تقویت می‌شود پس کنکوری‌ها باید شب به موقع بخوابند و تا دیر وقت بیدار نباشند.

کریمی معتقد است ورزش کردن یکی از راه‌های کاهش استرس است و تحقیقات هم نشان داده که ورزشکاران از استرس و افسردگی کمتری نسبت به دیگران برخوردارند هم‌چنین برنامه‌ی تمرین‌های هوازی سبب بهبود حالات افسردگی، اضطراب، آشفتگی فکری و خستگی شدید می‌شود و نیز یک پیاده‌روی تند و سریع به مدت 40 دقیقه میزان استرس را به‌طور متوسط تا 14 درصد کاهش می‌دهد.

وی در خصوص راهکارهای تقویت حافظه و تمرکز می‌گوید: یکی از مهم‌ترین عوامل یادگیری، یادسپاری و بازیافت اطلاعات، تمرکز حواس است اگر ما حواس خود را برای انجام کاری هماهنگ کرده و به آن معطوف کنیم تمرکز حواس ایجاد کرده‌ایم و هر چه تمرکز بیش‌تر باشد یادگیری دقیق‌تر، کامل‌تر و ماندگارتر است.

به گزارش ایسنا، «حسین ادیبان» کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس دانشگاه نیز در ادامه گفت‌وگو در خصوص راهکارهای تقویت حافظه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: وقتی دقت و قدرت یادگیری افراد موفق و ناموفق در تحصیل را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که ریشه‌ی اختلاف این دو گروه در توانایی تمرکز آنان است.

وی ادامه می‌دهد: عوامل مؤثر در تمرکز حواس عبارتند از سلامت جسمی یعنی با خواب و خوراک کافی و تحرک جسمانی، سلامت خود را تضمین کنید و در نتیجه توانایی تمرکز را در خود افزایش دهید.

این مدرس دانشگاه قصد و نیت را از دیگر عوامل موثر در تمرکز حواس برمی‌شمارد و ادامه می‌دهد: تا انگیزه و نیاز به چیزی نباشد تمرکز و توجه، دقیق نیست در خصوص امور درسی مقاصدی چون پیشرفت، موفقیت، اتمام تحصیل، شغل، مقام و منزلت اجتماعی، کسب درآمد و ازدواج می‌تواند موجب تمرکز شود.

ادیبان هم‌چنین خطاب به کنکوری‌ها می‌گوید: مطالعه را در یک مکان خاص و ثابت انجام دهید و پرداختن به عوامل مزاحم (مانند رادیو، تلویزیون، تلفن) در هنگام مطالعه را حذف کنید.

وی تصریح می‌کند: سؤال درآوردن از متن درس، تجسم کردن مطالب در ذهن، علامت‌گذاری مطالب مهم، ربط دادن مطالب آموختنی به مطالب از قبل آموخته می‌تواند به تمرکز حواس بیش‌تری منتهی شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی در خصوص مهارت‌های مقابله با استرس نیز می‌گوید: یکی از راه‌های مقابله با استرس این است که عادت‌های استرس‌زای خود را عوض کنیم ما از عادت‌های خوب و بد خود اطلاع داریم و آنها را خوب می‌شناسیم بنابراین می‌توانیم آنهایی را که سبب آزار روحی ما می‌شوند را ترک کنیم یا اگر ترک آنها مشکل است سعی کنیم خود را از حال و هوای آن عادت خارج کرده یا مسیر فکر خود را تغییر دهیم.

ادیبان می‌افزاید: از ارتباط با افرادی که سبب استرس ما می‌شوند دوری کنیم یا اگر دوری کردن از این افراد برایمان مشکل است، می‌توانیم ارتباط خود را با آنها در جمع برقرار کنیم.

وی مثبت‌اندیشی را از دیگر مهارت‌های مقابله با استرس می‌داند و می‌گوید: مثبت فکر کردن سبب آرامش فکر می‌شود، که می‌تواند با تغییرات فیزیولوژیک که هنگام بوجود آمدن استرس اتفاق می‌افتد، مقابله کند، بسیاری از استرس‌هایی که تجربه می‌کنیم از احساسات منفی اطرافمان ناشی می‌شوند اندیشیدن به اشخاص یا چیزهایی که به آنها عشق می‌ورزیم می‌تواند آثار خوبی را برجا گذارد.

انتهای پیام

نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 تیر 1392 :: نویسنده : مجتمع آموزشی پرورشی نور

برای همه دانش آموزان خصوصا کلاس چهارمی های عزیزانمان در آزمون سراسری

(کنکور) آرزوی موفقیت و کامیابی داریم.

خداوند منان پشت و پناهتان باد.نوع مطلب : مشاور، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 1 تیر 1392 :: نویسنده : مجتمع آموزشی پرورشی نور
قرار ما راس ساعت 23 شب نیمه شعبان

در آموزه های دینی ما آمده که دعای جمعی به استجابت نزدیکتر است.

بیاییم در شب نیمه شعبان، راس ساعت 23 دستان خالی خود را به بارگاه الهی بلند کرده و برای فرج یگانه منجی عالم بشریت، یوسف فاطمه(علیهماالسلام) دعا کنیم. باشد که این دعا به درگاه احدیت مقبول افتد و چشم عالم هستی به رخ زیبا و دلربای امام عصر(عج) روشن شود و توفیق خدمت در سپاه مهدی(علیه السلام) به تک تک ما داده شود.

این خبر مربوط به بخش مهدویت تبیان هست شاید بعضی از کاربران این صفحه رو ندیده باشند پس شما هم بیایید و همراه شوید.

این هم لینکش  قرائت دعای فرج راس ساعت 23 شب نیمه شعبان 

وارد صفحه بالا که بشید دعای فرج رو هم میتونید بشنوید.

 

 

بخوان دعای فرج را، دعا اثر دارد

دعا کبوتر عشق است و بال و پر دارد

بخوان دعای فرج را و عافیت بطلب

که روزگار بسی فتنه زیر سر دارد

بخوان دعای فرج را و ناامید مباش

بهشت پاک اجابت هزار در دارد

بخوان دعای فرج را که صبح نزدیک است

خدای را، شب یلدای غم سحر دارد

بخوان دعای فرج را به شوق روز وصال

مسافر دل ما، نیت سفر دارد

بخوان دعای فرج را که یوسف زهرا

ز پشت پرده غیبت به ما نظر دارد

بخوان دعای فرج را که دست مهر خدا

حجاب غیبت از آن روی ماه بر دارد

نوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


بانک کتاب های الکترونیکی دوره ابتدایی
اول ابتدایی
5 61.58 مگابایت 23332
دوم ابتدایی
8 78.59 مگابایت 20660
سوم ابتدایی
10 105.83 مگابایت 17461
چهارم ابتدایی
10 108.2 مگابایت 16808
پنجم ابتدایی
10 106.61 مگابایت 20005
ششم ابتدایی
9 86.08 مگابایت 76601
بانک کتاب های الکترونیکی دوره راهنمایی
دوم راهنمایی
12 129.38 مگابایت 43282
سوم راهنمایی
15 170.56 مگابایت 44177
بانک کتاب های الکترونیکی دوره متوسطه
دوم دبیرستان (کتاب های مشترک)
8 85.64 مگابایت 29726
اول دبیرستان
16 158.37 مگابایت 33432
سوم دبیرستان (کتاب های مشترک)
8 67.67 مگابایت 16021
دوم دبیرستان رشته علوم انسانی
9 110.81 مگابایت 18352
دوم دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک
3 32.7 مگابایت 18203
سوم دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک
7 75.67 مگابایت 33782
دوم دبیرستان رشته علوم تجربی
1 10.85 مگابایت 7660
سوم دبیرستان رشته علوم تجربی
7 75.48 مگابایت 27699
سوم دبیرستان رشته علوم انسانی
12 134.04 مگابایت 4506
بانک کتاب های الکترونیکی دوره پیش دانشگاهی
پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک
4 44.13 مگابایت 3072
پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی
9 113.5 مگابایت 5406
پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی
4 71.07 مگابایت 3347
پیش دانشگاهی (کتاب های مشترک)
7 58.66 مگابایت 4659


http://www.azinboard.com/download.phpنوع مطلب : اهداف و برنامه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
  عناوین دوره ها و پایه های تحصیلی نظام آموزشی جدید
  فایل ضمیمه
نوع مطلب : خبرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


تغییر ثابت ترین واژه است

مشارکت راه را کوتاه خواهد کرد

دست محبت الهی برسرجماعت است

مدیر وبلاگ : مجتمع آموزشی پرورشی نور
نظرسنجی
آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟آیا شما با ایجاد و توسعه مجتمع های آموزشی شهری موافقید؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :